Teatr ludowy

 

(„Urzędowa żona” sztuka w 5 aktach Savage'a).

            Sensacyjna sztuka Sevage’a jest dziś bardzo aktualna, bo okazuje nam w perspektywie dalekiej to, co działo się i dziać się będzie w caracie rosyjskim, a mianowicie epizod walki nihilistów z Caratem.

            Zamach na cara! jakaż to rzecz pospolita w Rosyi, a mimo to jak dziwna w wieku XX.

 

            Sztukę obfitującą w mnóstwo efektownych scen wystawiła scena ludowa z wielką troskliwością i bogactwem w dekoracyach i kostyumach Zdumiewającym jest wprost wysiłek, na jaki zdobywa się pod tym względem nasza druga scena.

            Świetną postać stworzył Feldman w roli Lenoxa. Komiczne tchórzostwo w mieszaninie z donżuaneryą dało amalgamat przezabawny. Gorące brawa nagrodziły artystę za tę znakomitą kreacyę. Sukces dzieliła z nim p. M. Olska, która Nieznajomą odegrała z wielką siłą dramatyczną.

            Cały zespół wywiązał się doskonale ze swego zadania. Trzeba wymienić pp. Pilarskiego, Koreckiego, Czechowską, Helleńskiego, Olańską i Horowiczową za wyborną grę.

            Po „Napoleonie” jest to druga sztuka, której wystawienie w srebrzystych ramach dekoracyjnych przynosi zaszczyt teatrowi ludowemu.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26 września 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.