Depesza do Sienkiewicza

„Rus. Wiedom." piszą, iż Towarzystwo moskiewskie miłośników literatury rosyjskiej z okazji wyboru Henryka Sienkiewicza na honorowego członka Akademii piotrogrodzkiej wysłało do Sienkiewicza taki telegram:


„W znamiennej chwili wzajemnego zbliżenia narodów rosyjskiego i polskiego najstarsze rosyjskie Towarzystwo literackie wita pana, sławnego pisarza ziemi polskiej z powodu wyboru na honorowego członka Akademji rosyjskiej.

 

„Wybór ten jest jednocześnie dowodem uznania dla pańskiej owocnej i świetnej działalności i wyrazem współczucia dla kraju, którego przeszłość i teraźniejszość odtwarzałeś pan z tak wybitnym i świetnym talentem oddawna już należycie ocenionym przez rosyjskich czytelników.

 

„W chwili historycznej, gdy dla Ojczyzny pana wschodzi zorza nowego życia, Towarzystwo miłośników historji, witając pana i winszując mu, wierzy mocno, iż wzmocniona podczas wielkiej walki jedność dwóch narodów słowiańskich doprowadzi również do ściślejszych stosunków pomiędzy, reprezentantami literatur rosyjskiej i polskiej na gruncie pracy kulturalnej i w służbie ideałom wspólnym."
Kurjer Poranny 20-01-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.