Sytuacye z romansów.

 

Że marzeniem niemal każdej kobiety jest chęć przeżycia czegoś niezwykłego, niecodziennego, świadczy chociażby jej interesowanie się literaturą.

 

Tylko ona potrafi przeżywać cudze romanse. I niniejsza o to, jakiemi są losy bohaterki powieści, czy ma pięciu kochanków jednocześnie i od każdego z nich dostała prawdziwą suknię koronkową, a także coś z biżuteryi, co musi być rzeczą niezmiernie miłą; czy też romans jest tragiczny, z zabójstwami, katastrofą samochodową, oraz śmiercią samej bohaterki. Kobieta czytająca przeżywa wszystko z całym zapaleni i zazdrości, a jak zazdrości...

 

 

W Anglii, gdzie powieść jest uprzywilejowaną lekturą guwernantek, i bohaterki powieściowe są takiemiż guwernantkami. W arystokratycznym domu wszyscy mężczyźni, począwszy od pana domu (lorda, oczywiście) a skończywszy na lift boy'u, kochają się w ubogiej a cnotliwej nauczycielce. Kobiety naturalnie, począwszy od prababki lorda, a skończywszy na pomywaczce, snują przeciw niej piekielne intrygi, które na nic się nie zdadzą, bo już na początku III-go tomu znajduje się obrońca uciśnionej cnoty (również lord), który w tomie VI poślubia ją na złość wszystkim.

 

W powieściach włoskich toczy się walka o laury pomiędzy duchem Savonaroli, który ją gwałtem odsyła do klasztoru, a pięknym i płomiennym tenorem, który otwiera jej swoje liryczno - bohaterskie ramiona i — ku uciesze czytelniczek — zwycięża! Do najpoczytniejszej niemieckiej lektury „dla kobiet” należą pamiętniki kobiet mniej lub więcej upadłych, kelnerek, panien sklepowych, aktorek i t. d. Małgosia faustowska jest prototypem tych wszystkich, o których poczciwe, zacne burżuaski słuchają, jak bajki o żelaznym wilku...

 

Romans francuski niesie swej bohaterce, w której krew waleczna Joanny d'Arc nie zastygła dotąd, gentlanana-cambriokur'a, genialnego złodzieja, Arseny Lupin, w doskonale skrojonym cutway i z subtelną duszą.

 

Taka subtelna dusza męska ze skłonnościami pochroniowskiemi posiada nieprzeparty urok dla wykwintnej kobiety, a że niełatwo spotkać „ideał" swój w życiu — w książce szuka go rozczarowana niewiasta.

 

Słowem, bohater powieści musi być tym, za którym tęskni się w życiu. Musi być typem pewnej sfery kobiet. Ponieważ, jak twierdzą złośliwi, kobieta zmienną jest, więc i typ ulubiony zniżenia się dosyć często. Ale niniejsza o to.

 

Bohater poczytnej powieści jest sympatycznym mężczyzną. I już czytelniczka utożsamia się z bohaterką i już swój własny romans przeżywa. Ta zdolność witwa na rzetelne zamiłowanie i zainteresowanie się beletrystyką i teatrem. Niema tu blagi ani snobizmu męskiego.

 

Kobieta raduje się, przeżywa momenty rozpaczy i rozkoszy, chwile szału i tęsknoty, rozczarowanie i szczęście, komedye i tragedye własne. Czasem pomiędzy bohaterką powieści a czytelniczką przychodzi do nieporozumienia. Zdarza się to na korzyść lub niekorzyść bohaterów z życia, wtedy kończy się nie tycie w literaturze, a rozpoczyna literatura w życiu.

 

H. Jelenkiewicz.

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 25/31-07-1914

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.