Kultura

Mereżkowski i jego otoczenie.

Warszawa przez długi szereg wieczorów podziwiała w Teatrze Polskim interesującą sztukę znakomitego rosyjskiego pisarza D. Mereżkowskiego p. t. „Paweł”. Jego powieści, jak „Juljan Odstępca”, „Leonardo da Vinci”, „Aleksander I” obiegły w przekładach całą kulę ziemską. I u nas w Polsce Mereżkowski, jako beletrysta był znany. Część opinji naszej interesowała się również D. Mereżkowskim, jako metafizykiem, krytykiem literackim i publicystą. On bowiem po rewolucji 1905 roku najenergiczniej występował przeciw „Idącemu chamowi”. On przepowiadał, omawiając twórczość Andrejewa i Gorkiego wszystkie te nieszczęścia, przez które dziś przechodzi Rosja, oddana na pastwę złych instynktów.

Dramat w 5. aktach. Wytwórni rosyjskiej niezaznaczonej, wł. ag. „Progress".

Rosyjskie filmy mają swe bardzo duże zalety. Wyczuwa się w nich przedewszystkiem potężny wpływ Stanisławskiego, co dowodzi, iż na dobrych są one opracowywane wzorach. Zaletą ich drugą, — iż mają dobre przeważnie scenarjusze, w których gorącem tętnem krew bije żywa, pulsuje życie.

Dramat wytwórni duńskiej „Nordisk” własność agencji „Sfinks".

W języku technicznym znane jest określenie „ausszus". Są to fabrykaty nieudane, ze skazami, która firma zbywa na mniej wybrednej prowincji i doskonale na tern zarabia. Typowym takim ausszusem jest ckliwo-sentymentalno-naiwne opowiadanie na temat miłości macierzyńskiej, zatytułowane dramatem, a nie posiadające żadnej, ani artystycznej, ani technicznej wartości. Filmą tą zajmować się nie będziemy dłużej.

Dramat życiowy w 5 aktach, z Sandy Igallits w roli głównej. Wytwórni węgierskiej „Star"; wł. ag. „Lechfilma”.

Fascynujący swą treścią obraz. Opowiada nam on dzieje kobiety wyszłej z ludu, córki fabrycznego robotnika, ambitnej i pysznej, Carmeny i Messaliny w jednej osobie, która rzuca bez cienia litości kochającego ją męża, następnie zmienia kochanków jak rękawiczki, gra, odurza się nikotyną i winem, fałszuje weksle... słowem jest lombrospwskim typem zwyrodniałym, moral insanity.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.