Kultura

Piękny, wzruszający jubileusz! 50 lat na scenie polskiej — 50 lat w służbie prawdziwej, wysokiej sztuki, to rzadkie zjawisko w dziejach polskiego teatru. Cóż dopiero, kiedy imię jubilata wiąże się z tyle wspomnieniami, z łakienii metamorfozami twórczości aktorskiej i dramatycznej, jakie w ciągu pol wieku uptynionego przewinęły się na scenach polskich.

Bywają szczęśliwe, opatrznościowe talenty, względem ktorych najsurowsza i najtrzeźwiejsza krytyka nie może się wstrzymać od zachwytu. Taka moce najbardziej artystycznego wykwitu promieniuje sztuka wokalna p. Heiendy Zboińskiej-Ruszkowskiej. Każdy nowy jej występ pogłębia w nas przekonanie, te wśród polskich śpiewaczek koncertowych długiego szeregu lat staje p. Buszkowska na czele, a porównania z całą plejadą gwiazd światowej sławy obawiać się nie potrzebuje. Należałoby użyć wszystkich superlatywów ze slownictwa muzycznej krytyki, by określić w właściwych wyrazach śpiewackie tuistrzowstwo tej artystki.

Jak donoszą pisma warszawskie w Rypinie wydarzyło się oryginalne zajście, posiadające nieco amerykański charakter.
Przejezdna trupa aktorska zapowiedziała wystawienie w miejscowym teatrzyku sztuczki pod tytułem: „Iwan Groźny". W ostatnim jednak momencie jeden z głównych bohaierów poróżnił się z towarzyszami i uciekł, wobec czego postanowiono odegrać inną sztuczkę.
Rozpoczęto przedstawienie, nie uprzedzając o zmianie programu publiczności, lecz ta spostrzegłszy, że „artyści" grają coś innego, przyjęła ich krzykiem, gwizdaniem i groźbami, a następnie zmusiła do rejterady w kierunku hotelu, gdzie wreszcie wezwana przez właścicielkę milicya osłoniła niefortunnych „artystów".
W każdym razie jeden z nich uległ w czasie odwrotu dotkliwemu poturbowaniu.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-12-1917

Piątkowe wznowienie „Watki kobiet" Seribe`a i Legouvetgo zapawiada się bardzo interesujące w obecnej obsadzie, jaką tworzą pp. Bednarzewska, Kamińska, Feldman, Bończa i Brzeski w rolach głównych.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 06-12-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.