Kultura

Teatr Polski wznowił piękny dramat Wyspiańskiego, w nowej inscenizacji i nowej obsadzie. Trudu wystawienia podjął się p. Osterwa, który zarazem wykonał główną rolę Konrada. Wysiłek artystyczny p. Osterwy miał wyraźnie na celu wydobycie wszystkich głębszych tonów, jakie tkwią w dziele, podkreślenie jego poetyckich i intelektualnych walorów. Ta sama dążność uwydatniała się w kreacji Konrada. P. Osterwa umiał połączyć pierwiastek uczuciowy z rozumowym. Całość przedstawienia świadczyła o wielkim pietyzmie dla twórcy. Pp. Kojałłowiczówna, Majdrowiczówna i Osterwina, oraz p. Zelwerowicz, stanowili zespół o poziomie wysokim. Reszta dykonanców starała się do nich dostosować.

Ze Szwajcarji, z Berna, nadeszła wiadomość o śmierci znanego i utalentowanego poety i nowelisty Tadeusza Nalepinskiego. Nalepiński wśród młodego pokolenia literatów polskich, wyróżniał się rozległoscią horyzontów intelektualnych. Ukończył on wydział filozoficzny na uniwersytecie Jagiellońskim. Tytuł doktorski zdobył w Pradze czeskiej za pracę analityczną o duchownych Rosji. Dużem powodzeniem cieszyły się jego poezje i artykuły na tematy literacko-kulturalne. Pisywał on we wszystkich poważniejszych czasopismach polskich.

Zbliżający się w Filharmonji „recital”, Janiny Korolewicz-Waydowej, d. 17 b. m., na rzecz ofiar wypadków, rozgrywających się na Podlasiu, wywołuje zainteresowanie powszechne: na fenomenalnym tym wieczorze program olbrzymi wykona całkowicie prymadonna sama jedna, z towarzyszeniem fortepianu, przy którym zasiądzie prof. L. Urstein.

Dwa recitale fortepianowe w sali „Hermana i Grossmama" p. Wiktora Łabuńskiego sprawiły wielką niespodziankę miłośnikom muzyki. P. Łabuńskiego się artystą o dużej kulturze. Jako technik posiadł on wszystkie arkana swojej sztuki. Szczególnie Skriabin leży na linii jego duchowych Pod jego pakami świat rosyjskiej zadumy i rozpacz trawiącego bólu nabiera przedziwnej plastyki. P. Łabuński potrafi operować tak barwnie ekspresją fortepianu, że chwilami wydaje się, iż to brzmi cały zespół innych instrument ów.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.