Kultura

Dnia 31 października roku ubiegłego zmarł w Moskwie, przeżywszy lat 24, znany w szerokich kołach warszawskich Jakób Landau, student uniwersytetu i konserwatorjum petersburskiego.

Przedwcześnie zmarłemu, młodemu pianiście, byłemu uczniowi prof. Melcera i Oliwińskiego, rokowano wielką przyszłość muzyczną. Niestety, śmierć położyła kres tym nadziejom. Zmarły pozostawił szczery żal po sobie.

Koncert Henryka Melcera odbył się w piątek, dnia 1. lutego w wielkiej sali Apollo i przyniósł znakomitemu artyście znów ponowny a olbrzymi sukces. Nazwisko Melcera ściągnęło, jak zaw- sze, szerokie tłumy publiczności, spragnionej jego muzyki, wiele osób odeszło bez biletu - słowem sala szczelnie była wypełniona, co przysporzyło znaczny dochód Bibliotece i Czytelni imienia J. I. Kraszewskiego. Na program złożyły się utwory: Sonata księżycowa Beettiovena, Ballada F -moll, Berceuse, trzy etiudy, Mazurek i Scherzo Chopina, poczem wywoływany artysta dodał As-dur polonez tegoż kompozytora.

W piątek miał się odbyć w Warszawie w Filharmonii koncert pewnego skrzypka niemieckiego (o nazwisko mniejsza), na który niemcy wykupili tłumnie bilety. Wirtuoz zjawił się w Filharmonii w mundurze i pikelhaubie. Oświadczono mu krótko, ale stanowczo, że to nie Berlin, lecz Warszawa. Koncert się nie odbył.
Za bilety zwrócono pieniądze. Skutki nie dadzą na siebie długo czekać. Wobec tego nie jest wykluczone, że zarząd Filharmonii może, eufemistycznie się wyrażając, „wyjechać na zachód".
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-02-1918

We czwartek wieczorem — jak donosi „D. Lodzer Ztg.“ — przed rozpoczęciem przedstaw wienia w polskim teatrze jeden z widzów miał przemowę do zebranej publiczności o wypadkach dnia i prosił obecnych, aby na znak żałoby zrezygnowali z przedstawienia. Tymczasem nadeszły i rozpowszechnione zostały proklamacye z Warszawy z deklaracyą Rady Regencyjnej, którą odczytał dyrektor Frączkowski. Przedstawienie zostało odwołane i publiczność opuściła teatr.
W Grand Cafe na żądanie kilku gości przerwano koncert.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-02-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.