Kultura

Z Paryża donoszą: Niejaki Józef Wieder z Filadelfii, wojenny dostawca, kupił znany obraz Rembranta "Zdjęcie z Krycia" za 500.000 dolarów.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-09-1922

60 rocznica zgonu Syrokomii upłynęła dnia 15 bm. Również w tym miesiącu, t. zn. dnia 29 upływa 99 rocznica urodzin poety.

Rycina nasza przedstawia pomnik Syrokomii, który stanie niebawem w Wilnie. Pomnik jest dziełem artysty-rzeźbiarza Jachimowicza.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-09-1922

Operetka Freunda, muzyka Nelsona.

Jego wysokość król Syjamu się nudzi. Otoczony swymi 475 żonami wyczerpał wszystkie możliwości rozrywki, a jego 475 teściowych daty mu poznać cale piekło udręki i scen rodzinnych. Król Syamu chce się rozerwać, więc widzimy go dzięki scenie Nowości w Paryżu, w poszukiwaniu nowych... żon. Ześmy mogli w ten paradoks uwierzyć, aby ucieczką od pot tysiąca żon mogło być szukanie nowych żon, zawdzięczamy tylko wspaniałej, popisowej roli p. Wesołowskiego, który każdą kandydatkę małżeńską mógł nastroić odrazu optymistycznie i odjąć wszelkie wątpliwości. file nie tak to ledwo idzie w Paryżu, jak w Syjamie. gdzie każde nieporozumienie i zawikłanie można rozwiązać — toporem. To też król jest nieszczęśliwy, gdy mu w interes włazi całkiem ordynarny rekrut francuski o manierach rekruta conajmniej wschodnio-galicyjskiego.

Sto lat minęło od chwili. gdy na wiosnę 1822 roku, zjawił się pierwszy tom poezyi Mickiewicza. Cały naród czci tę wspaniałą rocznicę, młodzież krakowska była pierwsza, która wieczorem o podniosłym a bogatym programie, rocznicę tę przypomniała. Nasza rycina podaje portret naszego wieszcza, z czasów tej właśnie młodości Mickiewicza, malowany przez przyjaciela poety. Wańkowicza. Artyste przedstawił nam wieszcza natchnionego pięknością Krymu, gdy patrząc na jego urodę, mówi:

Lubię poglądać wsparty na Judahu skale,

Jak spienione bałwany to w czarne szeregi

Interesująca książka Wandy Landowskiej.

Wanda Landowska, znani wirtuozka na starych instrumentach, jak szpinet, viola di gamba, viola d’amour i tp. wydała obecnie interesującą książkę, w które) wypowiada swoje poglądy na starą i nową muzykę. W książce tel, stanowiącej artystyczne ordo autorki. Landowska usiłuje wykazać, te stara muzyka nie jest bynajmniej trupem, ale cudnym, wiecznie kwitnącym kwiatem o nieśmiertelnie świeżych barwach i zapachu.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.