Kultura

Przesilenie w Teatrze Polskim. Opera p. Korolewicz-Waydowej.

„Kuryer Polski" pisze: Republika Teatru Polskiego szybkiemi krokami zmierza do wykazania, iż zespól ten jedynie czyjaś silna i wolna od odruchów dyktatura mogłaby wyprowadzić na czystą. wodę.

Zarząd Zrzeszenia, konsekwentnie idąc drogą, pozbywania się najlepszych sił, przystąpił obecnie z kolei do udzielania dymisyj personelowi kobiecemu.

Program ostatniego koncertu orkiestry wojskowej pod kierunkiem dra Plessa miał charakter nużącej do pewnego stopnia monotonii stylu ze względu na przewagę utworów nastrojowych, mało ze sobą kontrastujących, którym wykonanie nie dało żywszych, a pożądanych barw. Nowością był poemat symfoniczny K. Sucheniego: „Narodziny Wenus”, o bladej idei programowej i niezbyt rwących się pomysłach tematycznych. Schonberga: „Verkrarte Nacht" zdradza właściwe temu kompozytot owi cechy naw skroś modernistycznych zawitości w harmonii i melodyil, a posiada duże napięcie poetycznego nastroju, stawiając bardzo znaczne wymagania dla odtwórczego skrzypcowego zespołu.

            Sezon teatralny dramatu zbliża się do schyłku. Zazwyczaj o tym czasie rozpoczynają się przedwstępne przygotowania do kilkutygodniowego staggione operowego.

            Tymczasem u nas głucho o tem wszystkiem, a w każdym razie to, co dochodzi do publicznej wiadomości, nie wygląda wcale zachęcająco.

            Dochodzą słuchy, że w kombinacjach Zarządu miejskich teatrów ma być zupełnie pominięte

Kamienica Ks. Mazowieckich w Rynku Starego Miasta znów otworzyła Warszawie swoje gościnne świetlice. Tym razem mieści się w nich „Wystawa Kościuszkowska”, zorganizowana przez Ma warunków wojennych i wobec kordonów, dzielących poszczególne czyści Ojczyzny naszej, wystawa nie będzie kompletną, gdyż ograniczyć się musimy do zbiorów, będących w posiadaniu kilkunastu zaledwie obywateli naszej stolicy. A jednak uważaliśmy, że myśl urządzenia chociażby skromnej wystawy Kościuszkowskiej w tym roku pamiątkowym jest słuszną, ze względu na symbol, jaki przedstawiają świetne czyny i głębokie myśli Kościuszki.

Korolewicz-Waydowej o dzierżawę opery, rozpatrywana w Warszawie, ma najwięcej widoków powodzenia. P. Korolewicz-Waydowa prowadzić będzie operę samodzielnie przy pomocy finansowej miasta, która nie może przekroczyć sumy 132.000 rubli. Za prowadzenie opery p. Korolewicz- Wavdowa pobierać będzie niezależnie od powodzenia 3 % od wpływów brutto. O ile uda się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.