Kultura

Wieczór dzisiejszy wypełni świetna humoreska Winawera „Roztwór prof. Pytla", która następnie powtórzoną będzie w niedzielę i poniedziałek.

W sobotniem przedstawienia popołudniowem dia dzieci i młodzieży weźmie udział takie p. Z. Trojanowski, który wygłosi parę bajek zajmujących.

W b. tygodniu powtórzoną zostanie jeszcze dziś w piątek i jutro w sobotę operetka O. Nedbala „Polska krew”, ciesząca się wielkiem powodzeniem. W niedzielę po poł. „Romans na dachu”. Od wtorku 9 grudnia rozpoczną się 4 występy p. Heleny Miłowskiej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 06-12-1919

Wzorowo prowadzony teatrzyk ten, dzięki doborowi obrazów i niskim cenom, ściąga teraz tiumy młodzieży, która znajduje tam zdrową, tanią i nigdy nie demoralizującą rozrywkę. Pomiędzy innymi, w ostatnich czasach były tam demonstrowane: część pierwsza „Najukochańszej żony Maharadży" i „Whip”. Dlaczego jednak dyrekcja nie stara się o filmy francuskie i włoskie? W „Opiece" byłyby bardzo na miejscu obrazy: „Dzieci Francji w czasie wojny", „Uroczy urwis" z Piną Menichelli, „Szpieg", „Marsyljanka“, filmy z M. Osborne i t. p.

Aj. „Lux“ znów sprowadziła dzieło niepośledniej miary, tym sympatyczniejsze dla nas. iż z francuskiej pochodzi wytwórni. Jest niem „J'accuseu („Oskarżani”) B-ci Pathe, reżyserowane przez słynnego Able Gance’a, który stworzył już „Mater Dolorosę" i „Dziesiątą Symfonję“

 

Treść tego niepowszedniego utworu została osnuta na zbrodniach pruskich najeźdźców, którzy słuchając rozkazów—prowadzili ostatnią wojnę tak, „by mordowani czuli, iż umierają“ (słowa Wilhelma Hohenzollerna) i którzy z całym cynizmem ją wywołali. Pokonani przez zbiorową wolę całego świata,—stoją dziś przed sądem, a cały świat ich oskarża.

Najsławniejszą literatką angielską jest dziś zapewne dziewięcioletnia dziewczynka. Powiedziawszy ściślej, miss Daisy Ashford zdobyła stawę literacką powieścią, którą napisała mając lat dziewięć. Manuskrypt tej powieści leżał długi czas zapomniany w szufladzie. Tymczasem autorka dorosła, a manuskrypt wyszedł na światło dzienne dopiero dzięki zbiegowi okoliczności. Przypadkowo mianowicie przeczytał go sławny pisarz Carrie i uderzony żywością opowiadania, bezwzględnością i bystrością obserwacyj, świeżością i swobodą z jaką przedstawieni i osądzeni są ludzie w utworze tym występujący, opatrzył go przedmową i wydał.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.