Lipiec 1916

Na świecie

 

I wojna światowa:

1 lipca – Rozpoczęła się Bitwa nad Sommą. W pierwszym dniu bitwy zginęło około 60 tys. żołnierzy z Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

2-25 lipca – W bitwie o Erzincan Rosjanie zwyciężyli Turków.

 

Pozostałe wydarzenia:

1-12 lipca – Co najmniej jeden rekin zaatakował pięciu pływaków u wybrzeża New Jersey. Cztery osoby zginęły, jedna osoba została ciężko ranna. Pół wieku później, wydarzenie to posłużyło między innymi za inspiracje do filmu „Szczęki”.

8-16 lipca – Dwa huragany przeszły przez zachodnią część stanu Karolina Północna powodując poważne straty.

15 lipca – W Seattle w stanie Waszyngton, William Boeing wraz z partnerem zarejestrował przedsiębiorstwo pod nazwą “Pacific Aero Products”, później przemianowane na Boeing Company.

22 lipca – W San Francisco w czasie parady „Dnia Gotowości” (Dzień Gotowości - do przystąpienia do I wojny światowej) wybuchła bomba zabijając 10 osób i raniąc 40 osób. Później Warren Billings i Tom Mooney zostali niesłusznie skazani za ten wybuch.

29 lipca – W prowincji Ontario w Kanadzie od uderzenia pioruna doszło do pożaru lasu. Pożar zniszczył miejscowość Cochrane i gminę Black River-Matheson - zginęło 233 osoby.

30 lipca – Eksplozja na wyspie Black Tom w Jersey City, spowodowana sabotażem agentów niemieckich, w wyniku której zginęło 7 osób, setki zostało rannych.

 

W Polsce

 

4-5 lipca – Trwały walki Legionów Piłsudskiego pod Kostiuchnówką.

21 lipca – Założono Klub Państwowców Polskich.

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1916

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.