Czerwiec 1916

Na świecie

 

I wojna światowa:

1 czerwca – Zakończyła się nierozstrzygnięta bitwa jutlandzka między flotami niemiecką i brytyjską.

4 czerwca-20 września – Ofensywa Brusiłowa - największa ofensywa wojsk rosyjskich przeprowadzona na froncie wschodnim przeciwko armiom państw centralnych.

5 czerwca – Na minie ustawionej przez niemiecki okręt podwodny U-75, zatonął w pobliżu Orkadów - HMS Hampshire. Na pokładzie był wówczas brytyjski minister wojny, lord Horatio Kitchener, który nie przeżył zatonięcia okrętu.

10 czerwca – Taktycznym zwycięstwem Austro-Węgier i strategicznym zwycięstwem Włoch zakończyła się bitwa pod Asiago (15 maja-10 czerwca).

22 czerwca – Pierwsze w historii bombardowanie celów wyłącznie cywilnych - francuskie bomby zabiły w Karlsruhe ponad 100 osób.

24 czerwca – Rozpoczęła się ofensywa wojsk Ententy nad Sommą.

 

Pozostałe wydarzenia:

8 czerwca – Rosja i Japonia podpisały układ sojuszniczy.

9 czerwca – Na zjeździe socjalistek rosyjskich w Moskwie ogłoszono dzień 8 marca Dniem Kobiet.

 

W Polsce

 

2 czerwca – Zakończył się strajk warszawskich tramwajarzy, złamany represjami policji.

3 czerwca – Doszło do strajku górników w Zagłębiu Dąbrowskim.

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1916

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.