Szykany paszportowe

Przed tygodniem ukończył się w Petersburgu międzynarodowy turniej szachowy, urządzony przez szachistów tamecznych, przyczem nagrodę najwyższą stanowił dar cara, tysiąc rubli. Uczestniczyli w nim najsławniejsi szachiści Starego i Nowego Świata: Janowski z Paryża, Lasker z Berlina, Gunsberg z Nowego Jorku i t. d. Otóż z tym ostatnim zdarzył się takiż przypadek, jak z zaproszonym również nad Nowę dla wygłoszenia odczytu poetą francuskim. Fortem – aresztowano go za powrtoem za granicę z powodu niedopełnienia jakichś formalności paszportowych.

 

„Wieczernieje Wremia” tak o tem pisze: „Uczestnika turnieju szachowego, Gunsberga, aresztowano na granicy. Przed wyjazdem z Petersburga zwrócił się on osobiście do zarządu naczelnika miasta z zapytaniem, czy nie zachodzą jakie przeszkody do wyjazdu. Odpowiedziano mu, że nie. A tymczasem na granicy (w Wierzbołowie) aresztowano go, i Gunsberg od trzech dni tam przebywa, oczekując wyzwolenia".

Dziennik ten dodaje do tej wiadomości taki komentarz: „Hurra! Oto jeszcze jeden tryumf systemu paszportowego. Gunsberg nie zna żadnego języku, prócz angielskiego, a więc nie pozostaje mu nic innego, jak grać w szachy z. ujętymi jednocześnie przemytnikami. Skarży się on przyjaciołom tutejszym na jakieś nieporozumienie. Ale cóż dziwnego: nietylko, że odwałył się przyjechać do Rosji. ale zachciało mu się z niej wyjechać. Byłoby to rzeczą nazbyt prostą, a przeto występną. Ministerstwo spraw wewnętrznych może być zadowolone. System jego nie zmienił się od czasów Szczedrina. Chwytać i nie puszczać! Jednocześnie zaś tysiące wychodków przekradają się bez paszportów za granicę i są zaprzedawani w niewolę plantatorów"....

 

Kurjer lwowski, 22-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.