Wyzwanie całego korpusu oficerskiego przez studentów chorwackich

Serajewo, 14 maja.

Z powodu pamiętnych demonstracyj przeciw przedstawieniom teatru niemieckiego z Cieszyna w Mostarze przyszło obecnie do poważnego konfliktu między oficerami a studentami. Mianowicie dziesięciu studentów południowo-słowiańskich w Wiedniu i Zagrzebiu oświadczyło swą solidarność ze studentami w Mostarze i za pośrednictwem prezydenta Sejmu bośniackiego Soli i pewnego aptekarza mostarskiego wyzwało na pojedynek cały korpus oficerski w Mostarze. Oficerowie przedłożyli sprawę do rozstrzygnięcia Radzie honorowej.

 

Serbska prasa opozycyjna bardzo ostro omawia te zajścia, ponieważ oficerowie, którzy stanowili znaczną część publiczności na przedstawieniu operetki „Polska krew", kiedy przyszło do pierwszych demonstracyi, zachowywali się prowokacyjnie wobec studentów, których następnie wybili.

 

Demonstracye przeciw Niemcom powtarzają się ustawicznie. Demonstranci zmuszają kupców do usunięcia z szyldów niemieckich napisów, a w razie odmowy sami takie napisy usuwają.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.