Most długości 2 kilometrów

Olbrzymie budowle w Ameryce.

Opinia publiczna w Stanach Zjednoczonych zajęta jest dwoma iście po amerykańsku pomyślanemi projektami, które w ciągu lat najbliższych zostaną urzeczywistnione w Nowym Jorku i San Francisco, a więc nad brzegami dwóch oceanów.

 

W Nowym Jorku ma być wybudowany kosztem 100 milionów dolarów (600 miliardów marek polskich), potwornych rozmiarów most przez rzekę Hudson, łączący to miasto z brzegami Stanu Newjersey. Plany tego mostu jut są przygotowane i przez odnośną władzę zatwierdzone, a kilka konsorcy6w stara się o oddanie im budowy. O rozmiarach tego mostu dadzą wyobrażenie cyfry następujące: będzie on w całości mierzył 45640 stóp (przeszło 2 kilometry) długości, z czego na rozpięcie nad rzeką przypada stóp 3240. Szybkim krokiem idąc, trzeba będzie 26 minut, aby przejść z jednego końca mostu na drugi. Na trzech kondygnacyach tego mostu zostaną urządzone osobne drogi dla kolei żelaznych, tramwajów, oraz wozów i pieszych.

 

W San Francisco zaś chodzi o zbudowanie połączenia — mostu i tunelu - między miastem, położonem na półwyspie, a lądem stałym, poprzez zatokę San Francisco. Koszta tych budowli wyniosą także 100 milionów dolarów. W petycyi, wystosowanej do centralnych władz Unii, w sprawie tego przedsięwzięcia, mieszkańcy San Francisco zobowiązali się zapłacić pogłówne w wysokości 100 dolarów od osoby, byle tylko jak najprędzej zostało urzeczywistione.

 

Ilustruwany Kuryer Codzienny, 01-08-1922

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.