Padół śmierci.

Najgorętsza miejscowość na świecie.

 

Kraków, 15 lipca. W Death Valley (Padół śmierci), pustynnej miejscowości, położonej w sąsiedztwie Kalifornii i stanu Nevada, zanotowano 10-go czerwca 1913 roku temperaturę 67.2 stopnie w cieniu.

 

„Monthly Veather Bureau" w Stanach Zjednoczonych, które zarejestrowało tą cyfrę —skonstatowało, te jest to rekord zaobserwowanej dotychczas na świecie oficyalnie temperatury.

 

„Bezwątpienia — dodaje to czasopismo —podróżnicy i geografowie zanotowali w innych miejscowościach temperaturą jeszcze wyższą, ale obserwacye, do których odnoszą sie te cyfry, nie byty poczynione z koniecznemi gwarancyami dokładności i nie dają żadnej pewności".

 

W „Death Volley" w czerwcu, lipni i sierpniu termometr nie spada nigdy poniżej 38-mln stopni. Temperatura średnia w lipcu 1917 roku wynosiła 41.9.

 

Ten niegościnny i niezdrowy kraj na kształt ściśniętego gardła, zwrócony od północnego zachodu ku, południowemu wschodowi ma długości 160 kilometrów, a szerokości od 3 do 13 kilometrów. nominuję nad tym krajem wysokie góry, między innemi góra Whitney wysoka na 4.400 metrów. Deszcze są tam rzadkością Jako mieszkańców spotyka się tem znana Indyan, którzy jedynie mogą znieść klimat tego pustkowia. Jednak biuro meteorologiczne Stanów Zjednoczonych założyło tam w r. 1911 stacyę, ale obsługa tej stacyj bawi tam tylko przez ten czas, jaki jest potrzebny do dokonania obserwacyj i obsłużenia aparatów, porzem czemprędzej stamtąd ucieka.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-07-1922

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.