Dolar wykupuje...

Nietylko w Europie, w państwach o słabej walucie, ale i w Anglii o tem donoszą pisma londyńskie. Stany Zjednoczone wyzyskują sytuacyą i wykupują w Europie wszystko, dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku. Londyńscy kupcy dziel sztuki wydali statystyką, z której widać, że bardzo wiele słynnych dziel i obrazów powędrowało z Anglii do „nowego świata". W ciągu ostatnich 28 miesięcy zakupili Amerykanie w Londynie artystycznych przedmiotów za 4 miliony liber, co stanowi zawrotną, wprost cyfrę. W czasie licytacyj zbiorów w Burdetta-Casta zapłacono za „Romea i Julię" Szekspira z roku 1623 tylko 5.400 liber. Tomik dzieł Szekspira z r. 1685 osiągnął cytrę 2.000 liber. Są to najwyższe ceny, jakie kiedykolwiek płacono za książki, a charakterystyczne dla obecnych paskarskich czasów przez to, że płacili je Amerykanie, ludzie interesu. „Metropolitan", muzeum w N. Yorku, będzie wkrótce bogatsze od Luwru paryskiego, a wtedy zamiast do Paryża, będziemy jeździli do Ameryki patrzeć na europejskie zabytki i dzieła sztuki.

 

A wszystko dowodzi o jednej przykrej sprawie, o zubożeniu inteligencyj w Europie. Wszędzie się inteligencya wysprzedaje, aby wyżyć, aby kupić za obrazy i rzeźby chleba. I u nas proces pauperyzacyj inteligencyj jest szalony.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-06-1922

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.