Senzacyjna kartka z życia awanturnicy Wiśniewskiej.

Genewa, 10 czerwca.

Dziennik „La Suise” pisze, że znana awantur nica, glośna pod nazwiskiem księżnej Wiśniewskiej, zamieszanej w sprawę mordu popełnionego na Evansio Lefelne w Madrycie, brała udział we wszystkich głównych aferach szpiegowskich w Szwajcaryi w czasie wojny.

 

Była ona w Lozanme przez kilka lat metresą pewnego bogatego Niemca, von Treeka, posiada cza fortuny ocenionej na 100 milionów franków a ożenionego z córką hrabiego Frankenberga. Widzac, że traci kochanka i otrzymywane odeń subwencye, Wiśniewska czyniła wszystko, aby go przy sobie zatrzymać. Kiedy jej się różne sztuczki nie udały, uciekła się do poważnych środków.

 

Na dwa dni przed ślubem von Treeka, ściągnęła go ona do prywatnego mieszkania w Genewie, pod pretekstem, że chce z nim pomówić o interesach. Tam usiłowała go zachloroformować i tą drogą wystać go na tamten świat. von Trofik jednak, człowiek barczysty i silny, nie poddał się chloroformowi i udało mu się także uwolnić od dwóch napastników, zaczajonych w sąsiednim pokoju i czekających chwili sposobnej.

 

Po tem pierwszem niepowodzeniu Wiśniewska obmyśliła przeciw v. Treekowi machiawelski zaiste plan, który doprowadził do jego aresztowania. Przestała ona władzom sądowym zbiór licznych dokumentów i fotografii, rzekomo autentycznych, o propagandzie bolszewickiej. Dokumenty te przedstawiły von Treeka jako kierownika tej propagandy we Francyj, An glii i Szwajcaryi. Śledztwo wykazało w końcu, że dokumenty dostarczone przez Wiśniewską były fałszywe, wobec czego dochodzenia przeciw Treekowi wstrzymano, a aresztowano natomiast awanturnicę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-06-1922

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.