Statua wyzwolonej Lonaryngii w Metzu.

Piątego czerwca odsłonięto w odległości dziesięciu kilometrów od Metzu statuę, przedstawiającą wyzwolenie Lotaryngii z jarzma niemieckiego. Jest to dzieło lotaryńskiego rzeźbiarza, p. Hannaux. Statua jest odlana z bronzu, pochodzącego z dział niemieckich. Zaznaczyć należy, ze na sześć lat przed wojnę, światową powstała myśl, aby na tymże placu gdzie obecnie wznosi się świeżo odsłonięta statua, postawić pomnik Lotarynczykom, którzy w r. 1870 radli na polu walki w obronie ojczyzny. Projekt pomnika opracował tenże rzeźbiarz, pan Hannaux. Przedstawlał on Francyę, trzymająca podziurawiony kulami sztandar i tulącą do siebie żołnierzyka francuskiego, któremu kula przeszyła serce. Cesarz Wilhelm, rzecz to bądź co bądź dziwna, w pewnej chwili zgodził się na to i polecił nawet namiestnikowi przybrać barwami francuskiemi miejsce okalające pomnik, a 50ciu oficerom niemieckim — złożyć tam wieńce. Dziś miejscowość Neusseville pod Maizem posiada więc dwa pomniki: jeden czczący pamięć obrońców z roku 1870, drugi zaś — tryumf wyzwolenia.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 09-06-1922

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.