Zaręczyny córki króla angielskiego.

Kraków, 1 grudnia.

Cała Anglia uradowała się wiadomością o zaręczynach księżniczki Mary z wicehrabią Lascellesem. Zgodnie z tradycyą konstytucyjną, angielska para królewska zakomunikowała tę wiadomość oficyalnie dopiero po notyfikowaniu przez króla na posiedzeniu rady prywatnej swego zezwolenia na ten związek. W radzie tej asystowali Lloyd George, arcybiskup Cantarbel lord Birkenheat, książe Athol i pan Shortt rarzeczony księżyczki Mary obiadował po posiedzeniu w pałącu Buckingham z rodziną królewską.

Księżniczka Mary, licząca obecnie 24 lata, podczas gdy jej przyszły małżonek liczy już lat 39, była wychowywana przeważnie ze swymi braćmi, którzy w jej towarzystwie nabrali zamiłowania do gier na wolnem powietrzu i do czynnego życia. W czasie wojny księżniczka Mary pierwsza zorganizowała subskrypcyę na podarunki świąteczne dla oficerów i żołnierzy angielskich, od chwili zaś ukończenia wojny, nie przestaje zajmować się kobiecym ruchem socyalnym. Od roku 1918 jest ona pułkownikiem pułku niechoty szkotów królewskich.

 

Narzeczony księżniczki Mary, lord Luscelle, starszy syn hrabiów hr. Harewood, wysłużywszy swoje lata w armii, wstąpił do służby dyplomatycznej i był stopniowo attache w ambasadzie angielskiej w Rzymie, później zaś adjutantem sztabu hr. Greya, gdy tenże był generał-gubernatorem w Kanadzie.

 

Wicehrabia Laseens wziął udział w wojnie światowe), jako grenadyer gwardyi. Był ranny trzykrotnie i raz zatruty oazami. Otrzymał order za szczególne zasługi i francuski krzyż wojenny. W roku 1916 odziedziczył po śmierci swego bardzo bogatego stryja markiza Clanri-carde majątek wynoszony 2,500.000 funtów szterlingów.

 

Wiadomość o zaręczynach księżniczki Mani z arystokrata angielskim przyjeta została w całej Anglii z wielkiem zadowoleniem. Anglicy bowiem spodziewała się, te także następca tronu pójdzie za lei przykładem i ożeni sie z Angielką. Za znaczyć należy, że ksieżniczka Mery jest doskonałą stenotypistką i pełniła funkcye sekretarza u swego oka. Daty ślubu jeszcze nie oznaczono.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 02-12-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.