Sowastyka

ulubiony znak kabalistyczny carowej.

(t) P. Piotr Cillard byty nauczyciel carewicza Aleksandra spisał z okropną dokładnością wszystkie szczegóły mordu carskiej rodziny. Odbył on się jak wiadomo w tej sławnej willi Jepatiewa w suterynach.

— Badając celą tę willę spostrzegłem, pisze p. Giltarci, na ścianie w ramach okna znak ulubiony cesarzowej sowastykę, który one wszędzie kreśliła, jako przynoszący szczęście symbol. Wyrysowała go ołówkiem i napisała pod spodem datę 17 kwietnia — dzień uwięzienia monarchini w willi Jepatiewa. Talizman szczęścia! Tragiczny los, jaki spotkał cesarzową jest najlepszym dowodem skuteczności tego rodzaju talizmanów! Pozatem umysły przesądne i subtelne nie zaniedbają jednak zrobić uwagę, te cesarzowa obrała sobie symbol przeciwny temu, który naprawdę przynosi szczęście. Bo trzeba wiedzieć, że w religii hinduskiej jest sowastyka i swastyka. Pierwsza ma haczyki zagięte na lewo, druga na prawo. Otóż jeżeli swastyka przynosi szczęście, to sowastyka nieszczęście. Naturalnie jeżeli... Bo wszystkie talizmany, maskoty i świnki nie odżegnają nieszczęścia od tego, komu wybita jego ostatnia godzina...

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-09-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.