Czeskie zamachy na kościoły.

Ku pamięci naszym ugodowcom.

Cieszyn, 7 kwietnia.

W ostatnim czasie coraz częstsze stają się zakusy z jednej strony husytów czeskich na kościoły ewangelickie, z drugiej t. zw. czeskiego kościoła narodowego na kościoły katolickie ludności polskiej pod zaborem czeskim. Idzie tu o czechizacyjną akcyę także na polu kościelnem.

 

Między innymi napadli w nocy z piątku na sobotę „nieznani sprawcy", a jak się z dalszego przebiegu okazuje niezbicie — czescy husyci na kościół w Górnej Suchej. Proboszcz tamtejszy, od dłuższego czasu przeczuwający napad, czuwał i zaalarmował okoliczną ludność, dzięki czemu złoczyńców przepędzono. Udali się oni jednak tej samej nocy do niespodziewajacej się niczego Suchej Sredniej, gdzie

wtargnęli do kościoła katolickiego,

wywlekli monstrancye, kielichy

i inne przybory złote i srebrne i zabrali z sobą, ornaty zaś porozwieszali po plotach. Sprawców nie wyśledzono, chociaż władzom czeskim z pewnością wiadomo, gdzieby ich znaleźć można.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 08-04-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.