Nieudana prośba bolszewicka w Hiszpanii

(Telegram „Ill. Kuryera Codziennego”).

Wiedeń, 12 stycznia. (I). Paryska Ageneya Havasa donosi z Saragossy, że hiszpański syndykalista Checa w towarzystwie pewnem go kaprala i kilku żołnierzy wtargnął do koszar 9 pułku artyleryi zamordował oficera, mającego dyżur i kilku siertantów w zamiarze opanowania koszar i pułku, a potem przy jego pomocy przeprowadzenia rewolucyi wojskowej. Podoficerowie jednak i żołnierze stawili opór bolszewikom, a władze otoczyły budynek i wdarły się do wnętrza.

 

Zamach stłumiono, syndykalista Checa zginął. Trzech żołnierzy i jeden żandarm zostali ranieni. Z pomiędzy winnych żołnierzy 9 umknęło, zarządzono jednak za nimi pogoń. W mieście zaprowadzono stan oblężenia.

 

W parlamencie hiszpańskim sprawa ta wywołała ogromne wzburzenie, a wszystkie stronnictwa, z wyjątkiem republikanów i socyalistów przyrzekły rządowi pomoc w energicznem stłumieniu bolszewickiego ruchu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-01-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.