Punkt ciężkości nie w Moskwie, lecz w Berlinie.

Kraków, 30 lipca.

„Gławkowierch” czerwonej armii, towariszcz Tuchaczewski, były oficer Siemionowskiego pułku lajbgwardyi, liczący dziś podobno zaledwie lat 27, ma być człowiekiem niepospolitego umysłu, tęla;nej woli, niezmiernej ambicyi — a z przekonań fanatycznym panslawista, który gardzi „zgniłym zachodem", wierzy w powołanie Rosyi do „odrodzenia świata" i marzy o spłynięciu wszystkich rzek słowiańskich w morze rosyjskie.

O Polsce myśli (pisze w „Eclair” pewien oficer francuski, który poznał się z Tuchaczewskim w czasie wspólnej niewoli w obozie niemieckim) kalegoryami Katarzyny II. Wszystkie środki są mu dobre, jeźli wiodą do calu t. zn. do zapewnienia Rosyj panowania naprzód nad światem słowiańskim, następnie nad reszta świata. Dlatego nie przestrasza go nawet bolszewizm.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 31-07-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.