Głosowanie kobiet i feministki.

Zjazd delegatek w Paryżu po kongresie międzynarodowym w Genewie.

Paryż, w czerwcu.

Po zjeździe międzynarodowym w Genewie, delegacya „L'Union francaise” dla głosowania kobiet urządziła zgromadzenie w jednej z sal dziennika „Le Journal", na którem złożyła expose prac wykonanych na kongresie.

 

Jedną grupę kobiet-parlamentarzystek reprezentowała lady Astor, członek Izby gmin, poseł do sejmu w Finlandyi, pani Furuhfelm, poseł ze Szwecyi, Helena Munch i ex-senator z Colorado, mrs. Robinson. Nie brakło także wśród międzynarodowych przedstawicielek żywiołu egzotycznego: oto z dalekiego Wschodu zjawiły się w Paryżu otulone w swe miękkie, barwne, malownicze szaty Hinduski, z których świetną wymową odznaczyła się entuzyastka wyzwolenia wschodniej kobiety, nazwiskiem Nai-Dou.

 

Wielkie wrażenie wywarła takie na zgromadzeniu olśniewającą mową, wypowiedzianą najczystszą francuszczyzną, Turczynka, a kompletu zamorskich feministek dopełniły dwie Japonki, ubrane nie po europejsku, lecz zachwycające wzrok stubarwną pięknością swych kunsztownie złotem haftowanych kimono i znakomicie władająca językiem angielskim.

 

Mrs. Herabal Tata wraz z córką miss Tata, dwie najzagorzalsze krzewicielki ruchu feministycznego w Indyach, które powróciły z międzynar. kongresu w Genewie, zwiedziły w Paryżu pałac sprawiedliwości i Izbę deputowanych, przyjmowane owacyjnie przez feministki francuskie.

 

Egzotyczne feministki były przez kilka dni atrakcyą ulic paryskich, wnosząc w banalny europejski tłum barwną fantastyczność strojów i tajemniczą poezyę dalekich, nieznanych krajów. „Le Journal” reprodukuje liczne podobizny delegatek, biorących udział w zieździe. Wśród tych fotografii na szczególną uwagę zasługuje grupa Hindusek we wdzięcznie udrapowanych szatach i bez zasłony, którą tak surowo Prorok nakazał Mahometance przysłaniać oblicze, by ukryć jej piękność przed pożądliwym wzrokiem mężczyzny.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-07-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.