Z Irlandyi.

Walki wzrastają!

Wypadki ostatnich dni w Londonderry i Dublinie były tylko hasłem bo rozszerzenia i podjęcia walk o niepodległość narodową w całej lrlandyi. Według doniesień dziennika „Daily Telegraph" objęło powstanie prawie całą Irlandyę. Powstańcy chwycili się ostatecznych środków: utworzyli rząd republikański i sądy republikańskie. Uzasadnione cele Irlandczyków popierają klejarze; w czwartek z Limerick nie odszedł żaden pociąg, gdyż sztadze chciały transportować wojsko i policyę.

To urno powtórzyło się na innych stacyach kolejowych. Krok len spowodowało rozporządzenie rządu, które nakazuje traktować powstańców taksem° jak nieprzyjaciela na wojnie. Wogóle jest położenie nadzwyczaj krytyczne, a widoków zmiany na lepsze nie ma. Onegdaj oświadczył przewodniczący siniejeistów, iż rząd irlandzki może się układać jedynie z upoważnionemi do tego zastępcami Anglii. Prywatne umowy z Lloyd Georgem są daremne.

 

Górnoślązak, 29-06-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.