Proces przeciw defaityście francuskiemu Caillaux rozpoczął się.

Paryż, 19 lutego. Pod prezydenturą pana Leona Bourgeois rozpoczął się wczoraj proces przeciw panu Caillaux. Ostatnia to wielka afera polityczna po rozmaitych Bolach, Malvy'ch i Lenotrach, która wstrząśnie umysłem stolicy świata. Ex-minister Caillaux będzie sądzony równocześnie z nędznikiem i zdrajcą-szpiegiem-prowokatorem Wiartem.

Wiadomo, że Caillanx był defaitysta, w czystem tego słowa znaczeniu. Podczas wojny porozumiewał się z Niemcami i pracował na rzecz przedwczesnego pokoju. Przed wojną był on jako premier ministrów autorem słynnego traktatu francusko-niemieckiego, zawartego po sporze o Marokko w Agadir, mocą którego Francya stratna Kongo francuskie, wzamian za co uzyskała wolność działania w Marokku. Była to klęska dyplomatyczna Francyj.

 

Następstwem tego faktu ów głośny skandal paryski: pani Caillaux zamordowała redaktora Figara Calmetto, ponieważ ten groził Caillaux'owi nieprzyjemnami rewelacyami, kompromitującemi jego działalność.

 

Wczoraj stanął exminister Caillaux przed sądem. Rozprawa ta była poświęcona jednak tytko ściąganiu protokółu osobistemu.

 

Prezydent Bourgeois: Oskarżony wstań pan. Pańskie imię i nazwisko?

— Józef August Caillaux.

— Pański wiek?

— Pięćdziesiąt sześć lat.

— Pańskie zajęcie.

— Bez zajęcia. Były poseł, były prezydent rady stanu.

— Pańskie mieszkanie?

— Paryż 22 rue Alphonse-de-Neuville.

 

Caillaux nsiada, a p. Bonet Maury, główny sekretarz, odczytuje akt oskarżenia. Na tern posiedzenie zamknięto. Następna rozprawa będzie dopiero w całem tego słowa znaczeniu senzacyą. Trybunał przewiduje ogółem 52 posiedzeń.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-02-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.