Dna jezior i rzek

francuskiemi prochowniami.

Paryż, 9 lutego.

Francya posiada obecnie w swoich prochowniach i arsenałach około 93.000 ton prochu strzelniczego, którego wartość przekracza miliard franków. „Ternps4 zastanawia się nad sposobem przechowania tego cennego rnateryału, gotowego już na — przyszłą wojną. Zapas taki wystarczyłby na 300 dni.

 

Wyłoniły się trzy projekty bezpiecznego zamagazynowania prochu. Jeden polega na przechowania go w specyalnych magazynach o grubości murów 60-90 cm. Według drugiego projektu proch należałoby ukryć w opakowaniu na dnie rzek, co jednakże nie zabezpiecza od wybuchu na wypadek uderzenia pociskiem armatnim.

 

Najlepszą i najbardziej na zasadach naukowych opartą jest propozycya trzecia, ażeby

proch przechować w jeziorach pirenejskich.

 

Im niższa jest temperatura wody, tem dłużej konserwuje się proch. Jezioro Błękitne ma temperaturę, utrzymującą się stale między 5-10. stopniami. Ażeby zatopić zapasy prochu, potrzeba powierzchni 7-8 hektaów. Jezioro to posiada przeszło 15 hektarów powierzchni, o głębokości 30 metrów. Możnaby z łatwością obniżyć poziom jeziora o 30 metrów i tym sposobem wydobyć w razie potrzeby skrzynie z prochem.

 

Instalacye, potrzebne do wykonywania transportu prochu do jeziora Błękitnego byłyby dość kosztowne, lecz nie przekroczyłyby dziesięciu milionów.

 

Tymczasowo przyjęto jednak projekt umieszczenia prochu w rzekach.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-02-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.