Noveant w chwale cudu.

Cień na murze kościoła. - Czyżby Madonna? - Pielgrzymki wiernych. - Co mówi francuski dziennikarz. - Proboszcz i mer.

Maleńkie miasteczko nad brzegami Mozoli departamencie tejże nazwy, zyskało w tych dniach rozgłos, który na seryo zazważa stolicy Francyi tem, że ją usunie w cień zapomnienia.

 

„W Noveant zdarzył się cud!” — powtarzają tysiace Francuzów, chwytajac gorączkowo najświeższe wydania dzienników. Na placu przed kościołem, gdzie się znajdowała kapliczka Matki Boskiej z Lourdes, zniszczona przez granat boches'ów, pojawia się o świcie i o zmroku cień na murze kościoła.

 

Cień ten rzucają drzewa stojące w pobliżu.

 

Specyalny korespondent dziennika „Le Petit Journal" opowiada, że cień ów, jak to sam sprawdził naocznie, faktycznie zarysowywa się na murze jako posąg 5-6 metrów wysoki, przypominający w zarysach postać kobiety z aureolą nad głową. Tysiące pielgrzymów ze wszystkich departamentów zjeżdżają się na miejsce cudowne, by podziwiać w ekstazie religijnej nadprzyrodzone zjawisko.

 

Proboszcz miejscoweczo kościoła, przewielebny Bentz i mer miasteczka p. Kieffer, mają o tej sprawie wręcz przeciwne zdania.

 

Proboszcz, uosabiający w sobie pogodną wiarą mieszkańców tego czysto katolickiego zakątka Francyi, uważa zjawisko za zupełnie naturalne i widzi w niem łaską nadprzyrodzona za cierpienia, jakich doznawała ludność tego departamentu tak długo, bo prawie od początku wojny, dręczona przez brutalnych Prusaków.

 

Mer, p. M. Kieffer, patrzy krzywem okiem na zgiełk i rozgwar, jakie wywołuje przybycie tysięcy pielgrzymów do Noveant i pragnie udać się o pomoc do drwali, by ściąć drzewa przyczynę — jego zdaniem — senzacyi.

 

Tylko, te drzewa... są własnością kościoła, w którym rządzi łagodny, marzycielski proboszcz Bentz.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-01-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.