Nowa Konstytucja Indji.

Zbyt często w czasie pięciu lat wojny powtarzała prasa wszystkich narodów Ententy hasła „wolności ludów", samostanowienia etc., by można wojnę zakończyć i do starego systemu z czystem powrócić sumieniem bez troski o rewolucję. Noblesse obligo więc i Anglja, która z talem zapałem broni spraw wszelkich „mniejszości", nie może dalej prowadzić bezkarnie polityki otwarcie imperalistycznej, tembardziej, że narody, któremi rządzi, słały się mniej potulne. Agitacja bolszewicka nurtuje Indje, więc aby jej zapobiec rząd angielski pospiesza z reformą konstytucji dla Indji. Ludność miejscowa Indii pod wpływem kultury europejskiej, a zwłaszcza wojny zbudziła się, ruchu nowych sił powstrzymaćby nie można, należało je zatem na właściwe tory sprowadzić, skanalizować

 

Jak angielskie gazety donoszą, lordowie angielscy, zwiedzający niedawno Indie, uderzeni zostali zmianą, zaszlą w umysłach ludności, której narodowe poczucie zmartwychwstało. By zatem pożar nie wybuchł i nie przerósł sil Anglii, postanawia ona dziś podjąć ,,najśmielszą i największą" w historji swej próbę, dopuszczając do wizja:u w rządach element indyjski. Chodzi przecie o 300 milonów ludności najrozmaitszych ras i języków. Nowa konstytucja nie wejdzie jednak w życie przed rokiem 1921. Konstytuanta indyjska zbierze się bowiem dopiero w 1921 r., przez ten czas rząd angielski będzie mógł zbadać zła i dobre strony nowego systemu.

 

Wedle nowej ustawy na czele każdej prowincji stać będzie dwóch ministrów, z których jeden ma być podległy władzy centralnej, drugi odpowiedzialny przed sejmem. System wyborczy jest bardzo ciasny, bo daje prawo wyboru zaledwie 8 proc. ludności, tak, że do władzy dopuszczona zostanie prawie wyłącznic kasta braminów. Anglia zmuszona przez wypadki do zmiany polityki swej w Indiach, czyni to niechętnie i częściowo, bojąc się zapewne, by po pewnym czasie nie wydała się narodowej reprezentacji Indji zgola ,,niepotrzebną", by ta próba autonomii nie wzmogła i tak już silnego prądu separatystycznego.

 

Kurjer Lwowski, 20-01-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.