CZECHY. Samorząd Słowaczyzny.

Z Pragi donoszą: Słowacy, zamieszkali w Ameryce, którzy prowadzili pierwsze rokowania z Masarykiem w sprawie przyłączenia Słowaczyzny do Czech, wysłali memoryał, w którym domagają się autonomii dla Słowaczyzny, wskazując na układ, zawarty z Masarykiem dnia 24. maja 1916. r. w Pittsburgu.

Na Słowaczyźnie nowa wojna? Dzienniki donoszą, że dnia 29. listopada Madziarzy w nieznanej dotąd sile zaatakowali Czechów w okolicy Koszyc. Dotąd nie stwierdzono, czy były to wojska regularne, czy powstańcy. Do Koszyc ruch podróżnych został wstrzymany.

Dnia 27. z. in. przez Poprad w stronę Koszyc przeszło 26 samochodów ciężarowych z legionarzami. Od Koszyc w stronę Czech przewieziono około 100 rannych Czechów. Już kilka dni ternu pisał organ czeskiego ministra obrony krajowej, Klofacza, o zamiarach zaczepnych Węgrów przeciw Slowaczyźnie. Rząd węgierki i sztab generalny opracowują gorączkowo plan ofenzywy przeciw Siowaczyźnie i Rusi Podkarpackiej. W Budapeszcie przebywa cała chmara madzioronów, knujących plany z rządem węgierskim przeciwko Czecho-Słowacyi. Węgrzy wysyłają Słowaków za granicę. najczęściej do Paryża, gdzie agitują przeciwko całości Czecho-Słowacyi. Obecnie grożą Czechom. zdaniem organu Klofacza, trzy niebezpieczeństwa: ze strony węgierskiej partyi wojskowej, ze strony rządu, organizującego irredentę i ze strony dyplomacyi, pracującej z pomocą madziaronów.

 

Gwiazda Cieszyńska, 09-12-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.