Kobiety w parlamencie angielskim.

Żona Lloyd George'a popiera kandydaturę Lady Astor.

Londyn, w listopadzie.

żona premiera Lloyd George'a, wygłosiła w ostatnich dniach w Plymonth dwie gorące mowy: jedna na zebraniu kobiet, drugą w sali Gruldhall'u wobec olbrzymiego tłumu mężczyzn. Obie mowy miały na celu popierania kandydatury lady Astor, kobiety wielkiej inteligencyi, wiedzy i energii, którą równie gorąco popiera sam Lloyd George i wielki jej przyjaciel Bonar Law.

 

Pani Lloyd George w mowach swoich podkreśliła, jak wiele zyskałby parlament angielski, gdyby zasiadło w nim kitka kobiet modrych, energicznych, zdolnych do poruszenia kwestyi tak żywotnych i palących, jak np. kształcenie i wychowanie dzieci. — Idealną kobietą reprezentującą swoją płeć w parlamencie byłaby kobieta, która jest przedewszystkiem żoną i matką, a poza tem istotą posiadającą zmysł polityczny.

 

„Tą kobieta jest lady Astor — mówiła żona premiera Anglii. I istotnie lady Astor ma poważne szanse by zostać pierwszym kobiecym posłem w Anglii. Cały Londyn powtarza sobie jej słowa wypowiedziane na jednym z maetingów socyalistycznych: Kiedy jeden z mowców, kończąc swą mowę krzyknął: ,,Gdyby nie było kapitalistów, nie byłoby nędzarzy!" — lady Astor odparowała:

 

— Ekonomicznie ludzie nie mogą być równi, lecz jestem gotowa wrzucić jutro wszystkich kapitalistów w głąb morza, jeżeli mi pan dowiedzie że pod rządami partyi robotniczej świat będzie lepszy...

 

Popierana przez takie powagi, jak Lloyd George i Bonar Law, lady Astor ma wszystkie dane, by stać się pierwszą reprezentantką kobiet w angielskiej „matce parlamentów”.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.