Pogróżki czeskie pod adresem Żydów.

Czeska statystyka Słowacyi.

(Telegram „Ilustr. Kuryera Codziennego”).

Wiedeń, 18 listopada. Z mowy ministra Szrebara, wygłoszonej w Koszycach, której ten polityk zapewniał, że po aresztowania słowackich patryotów na Słowaczyźnie wszystko jest dobrze dla Czechów, dzienniki tutejsze podają szereg interesujących szczegółów.

 

I tak np. p. Szrobar mówiąc o przyszłych wyborach gminnych i do Zgromadzenia Narodowego, zwrócił się z wyraźną pogróżką pod adresem Żydów na Słowaczyźnie, zapowiadając im oburzenie ludowe, na wypadek, gdyby nie poszli z Czechami, lub zwrócili się przeciw nim.

 

Drugim ciekawym ustępem mowy ministra była jego statystyka ludności na Słowaczyźnie. Według niej Słowaków 66.3 proc., Madzirórów 22.7 proc., Rusinów 4.5 proc.. Niemców 4.7 proc., a innych narodowości 1.8 proc: Czyli zdaniem p. Szrobara Polaków ani na Spiszu ani na Orawie, ani w Czadeckim zupełnie niema. Na jej podstawie Szrobar jest jak najlepszej myśli co do przyszłego plebiscytu. Jestto albo samełudzenie się, albo jeszcze prawdopodobniejsze zapowiedź jakichś niesłychanych gwałtów na obszarach plebiscytowych.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.