Bolszewisko-antybolszewicki afisz.

Gdy Bela Runi Tihor Szamuely opanowali Węgry rozpoczęli gwałtowną mobilizacyę proletaryatu stworzyć szeregi czerwonej armii. Wydali wtedy afisz z napisem „Do broni!" „Do broni!", który reprodukujemy. A gdy rządy czerwonych władców się zachwiały i gdy otrzeźwiony i wyleczony gruntownie lud począł się organizować przeciw swym kałom, dziwnym zbiegiem wypadków, jak na ironię bolszewikom, w wielu miejscowościach ukazały się te sanie afisze, z tem samom hasłem, wyzywające do walki z nimi. I afisze te w tym drugim wypadku wywarły znacznie silniejsze i bardziej skuteczne wrażenie, gdyż cały kraj powstał i nałożono sobie jarzmo zrzucił.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.