Mieszkanie w kształcie karuzeli.

Beznadziejna sytuacya mieszkaniowa nie jest zgoła niedolą naszą wyłącznie w Polsce. We Francyi, Anglii i Ameryce desperaci wyrywający sobie włosy z głowy z powodu braku mieszkań należą do typów szczególnie ulubionych przez karykaturzystów i kuplecistów.

Amerykańskie pismo „Chicago-Tribune” podaje niezwykle oryginalny projekt jednego ze znanych inżynierów, Brandon'a, którego pomysł wprowadzony w czyn ma w sposób wprost cudowny rozwiązać palący problem braku mieszkań. Oto Brandon projektuje urządzenie jednego pokoju w rodzaju sceny obrotowe. W rogu pokoju ma znajdować się śruba obracająca podłogę. W kątach ustawiono meble dzielą jeden pokój na cztery dowolne apartamenta.

 

Samotny kawaler, lub bezdzietne małżeństwo mogą nieć zatem: sypialnię, jadalnię, salon i kuchnię. O ile zadzwonią goście, pan czy pani domu może z pośpiechem przekręcić śrubę i nieposprzątaną jadalnię z resztkami obiadu na stole, lub sypialnię nie grzeszącą nadmiarem czystości, zamienić na salonik, lub na fumoir wygodnej gargoniery...

 

W przedziale udającym kuchnię male aparat elektryczny umożliwia ugotowanie obiadu, czy kolacyi, a duża umywalnia mogąca zastąpić łazienkę i wodociąg dopełniają urządzenia tej miniaturowej kuchenki.

 

Czy wobec faktu, iż wkrótce zmuszeni będziemy, niby reprezentanci plemion koczowniczych rozbić namioty ze starych portyer i prześcieradeł na rynku krakowskim, nie byłoby wskazanem, aby Ameryka przysłała nam owego cudotwórcę zamieniającego lichy kawalerski pokoik w apartamenta godne prawdziwego grand seigneur'a?

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 08-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.