Czesi wywołali sztucznie w Austryi brak węgla.

Chcą wymusić korzystną opinię dla siebie.

Wiedeń. (PAT). „N. Wien. Tagblatt” donosi, że władze niemiecko-austryackie zarządziły daleko idące ograniczenia z powodu braku węgla. Mianowicie od najbliższej niedzieli ma być wstrzymany ruch tramwajowy, a kawiarnie, restauracye i bramy domów mają być zamykane o godzinie 8 wieczorem. Nadto mają być zarządzone ograniczeniu w oświetleniu. „Arbeiter Zeitung" podaje jako powód tych zarządzeń, że Czesi zredukowali dowóz węgla do Austryi o połową,

a powodem tego ma być spór czesko-polski o Cieszyńskie.

 

Rząd czeski liczy się z możliwością wstrzymania ruchu w kopalniach i gromadzi zapasy węgla. Pozatem być może, że Czesi chcą w Paryżu demonstrować, te cała Europa środkowa może popaść w niebezpieczeństwo, gdyby Czeckosłowacya nie miała dostatecznej ilości węgla. Kłopoty węglowe Austryi mają posłużyć do zademonstrowania wobec ententy oraz do wywołania korzystnego usposobienia dla Czechów w Paryżu.

 

Dalej donosi „Arbeiter Zeitung", że Czesi nie pozwalają nawet na dowożenie węgla z Polski do Austryi. Dzieje się to w ten sposób, że nie pozwalają na przejazd austryackich wagonów po węgle do Polski, zaś Polska nie ma tylu wa-gonów, aby mogła wysłać węgiel do Austryi w swoich wagonach.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-09-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.