Monarchistyczna rewolta młodzieży niem. w Cassel,

(Telefonem od naszego korespondenta).

Wiedeń, 18 września. (I). Pisma berlińskie donoszą, że w Cassel wybuchła monarchistyczna rewolta młodzieży szkolnej obojga płci. Przeszło 3000 młodzieży wyszło na ulice miasta i protestowało gwałtownie przeciw usuwaniu portretów Wilhelma ze sal szkolnych. Uczniowie starsi przemawiali gwałtownie przeciw rządowi zarzucając mu, że obraża uczucia patryotyczne odzieży. Demonstracya trwała czas dłuższy tak, że porządek dopiero zaprowadziło wojsko, policya i milicya.

 

Takiesome dernonstrocye odbyły sie w Grelswald, kołobrzegu, oraz innych miastach niemieckich. Dotąd w Niemczech republika się jeszcze nie przyszła, pozostawiono „królewskie” napisy i godła na wszystkich gmachach, urzędach i budynkach państwowych, wszędzie zaś rozrzuca sie tysiące proklama cyi za wprowadzeniem monarchii w Niemczech. Niemcy nie chcą republiki, wolą militarną monarchię. Wojna ich duszy nie zmieniła.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-09-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.