Słowacy żądają własnego przedstawiciela

w naczelnem dowództwie armii czeskiej.

(Telegram Ilustr. Kuryera Codziennego).

Wiedeń, 14 września. Z Pragi donoszą, że przedstawiciele klubu posłów słowackich w dniu wczorajszym jawili się w ministerstwie obrony krat. i zgłosili przedewszystkiem żądania opróżnienia przez wojsko czeskie budynków szkolnych na Słowaczyźnie, zwłaszcza zaś w Kratpsiatvie (Preszburg) gdzie wskutek celowej rekwizycyj budynków rządowych przez wojskowe władze czeskie wole niemożliwem jest otwarcie szkół.

 

Drugiem Żądaniem klubu słowackiego jest

ustanowienia słowackiego zastępcy inspektora armii

przyczem równocześnie zgłoszono oficyalnie jako słowackiego męża zaufania na ten urząd posła Jana Janeczka.

 

Jakkolwiek skład klubu słowackiego jest tego rodzaju, że organizacya ta na ogól popiera życzenia Pragi odnośnie do Słowaczyzny, to jednak nawet w łonie tego czechofiiskiego przedstawicielstwa coraz dobitniej krystalizuje sial program odrębności słowackiej. Dzieje się to pod naciskiem nastrojów i faktycznej opinii ludności słowackiej. Czesi prędzej czy później będą musieli zgodzi się na federacyę, o ile wydarzenia nie pójdą jeszcze dalej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-09-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.