Samobójstwo inwalidy w obliczu przyjaciół.

Wszystkie wielkie przewroty polityczne pociągają za sobą ,wszędzie zazwyczaj cały olbrzymi bezmiar nieszczęść pojedynczych ludzi. Jedni, natury sensytywniejsze, głębiej odczuwające niedolę kraju bądź tracą rozum, oddawszy się rozpaczy, bądź odbierają sobie życie — inni, pozbawieni przez katastrofę poprzedniej wojny, możności zarobienia na chleb powszedni, chronią się w śmierć przed egzystencyą niedostatku lub nędzy.

 

Dwudziestodwuletni inwalida, czeladnik ślusarski, któremu w wojnie przestrzelono dłoń prawą, nie mógł pogodzić się z tą straszną perspektywą nędzy i przed paru dniami w Wiedniu przechodząc przez most na Dunaju w gronie towarzyszy, wśród rozmowy zatrzymał się nagle. Poprosił któregoś z przyjaciół, by mu potrzymał przez chwilę kapelusz i pugilares, chwycił się balustrady mostu i zanim domyślono się co zamierza uczynić, skoczył w nurt rzeki i natychmiast zniknął w jej falach.

 

Powszednia, jak na nasze czasy, historya a przecież głęboko przejmująca, jeśli się zważy, że zastępowi tych nieszczęśliwych na imię jest – legion...

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-08-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.