Fundacye Carregiego.

Wyliczono, że zmarły w tych dniach Carnegie założył w ciągu swego życia około 1900 czytelń zbudował i tyleż budynków bibliotecznych, sprawił 4000 organów do kościołów; wydał około 600 milionów na budowie powszechnego użytku, jak, uniwersytety i instytueye naukowe. Na założenie funduszu dla bohaterów, którego celem jest wynagrodzenie czynów bohaterskich, poświęcił 40 mil. marek; 100 mil. marek na Instytut Carnegiego w Wanszyngtonie; 80 milionów marek na uniwersytety Stanów Zjednoczonych i Kanady, 30 zaś milionów na uniwersytety angielskie, oraz 40 milionów marek na uniwersytety szkockie. Instytut Carnegiego w Pittsburgu wzniesiony był kosztem 100 milionów marek.

Na podniesienie oświaty powszechnej w Stanach Zjednoczonych ofiarował około 80 milionów. Na rozmaite fundacye biblioteczne przeznaczył przeszło 200 milionów marek a na propagowanie idei pokoju narodów, której to idei poświęcił zbudowany przez siebie pała. pokoju w Radze, dał około 80 milionów marek. Jakże niezmiernie musiał on być bogatym i jak nadzwyczajnie umiał używać tego majątku...!

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-08-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.