Polscy robotnicy w Holandyi wołają o pomoc.

Wolna rozproszyła tysiące tysięcy rodaków naszych po świecie całym. Literalnie całym. Różne losy przypadły im w udziale, więc i niejednaka dola, ale w każdym razie dola ciężka.

 

Wojna się skończyła. Pozostali przy życiu wołają o pomoc ratunek.

 

Głosy idą z ponurych krain Sybiru, z nad brzegów Murmanu, ze stepów nad Czarnem morzem i różnych państw zachodu.

 

Jeden z takich głosów zbiorowych tym razem z Holandyi, zamieszcza prasa warszawska.

 

Robotnicy polscy piszą co następnie:

 

Zwerbowano nas do pracy tv Niemczech, uciekliśmy do Holandyi, aby wrogowi nie użyć. Od dwóch lat jesteśmy w Holandyi. tysiąc osób z rodzinami i dziećmi. — Obecnie internują nas w obozie, jak jakich przestępców.

 

Gdy protestujemy, gdy się upominamy o nasze prawa, gdy żądamy wolności lub możności powrotu do ojczyzny, komenda obozu grozi nam więzieniem i stosuje do nas teror wojskowy.

 

Przytaczamy jeden fakt. Oto, gdybyśmy tak stanęli raz w obronie praw naszych, żandarmerya miejscowa, nie bacząc na kobiety i dzieci, użyła przeciwko nam broni. Pałaszami poraniono kilkoro z naszych. Takich nadużyć i innych jeszcze sporo.

 

Mamy nadzieję, że nam pomożecie i wyrwiecie z tej katorgi”.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-08-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.