Lenin zaczyna się robić antybolszewikiem.

Lenin na prawo – Trocki na lewo.

(Od naszego korespondenta)

Wiedeń, dnia 10. lipca br. Telegramy pism tutejszych, otrzymane drogą pośrednią z Helsingforsu, świadczą o wzmocnieniu się różnic pomiedzy dworna odłamami bolszewików. Po jednej stronie stoi „papież bolszewizmu" tj. Lenin, który zwraca się coraz bardziej na prawo, a około niego grupuje się mniejszość dygnitarzy bolszewickich, rekrutujących się z Rosyi.

 

Po stronie drugiej, pragnąc zaostrzyć jeszcze dotychczasowy kierunek bolszewizmu znajduje się Trocki-Bronstein z większością sowieckich dygnitarzy, przeważnie nierosyjskiej narodowości. —Lenin tak bardzo miał się rozczarowane co do praktycznej wartości teoryi bolszewickiej, że gotów nietylko powrócić się indywidualnej własności w zakresie przemysłu, nietylko wyciąga rękę o pomoc do kapitału, ale połów jest zwołać konstytuantą i po jej zebraniu się zrezygnował,.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.