Także Prusy wschodnie i zachodnie straciły wiarę w siłę Niemiec.

Biskup Warmii prowadzi żywą agitacyę za oderwaniem się od Niemiec.

(Telegram „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”).

Wiedeń, 6 czerwca. Wiadomość o oderwaniu się katolickich obszarów niemieckich nad Renem od Berlina podziałała w wysokim stopniu podniecająco na pewne sfery polityczne w Pusiech wschodnich i zachodnich, gdzie mimo wojowniczej postawy Berlina już od dłuższego czasu poważnie liczono się z rozkładem Niemiec.

 

Obecnie ogłasza urzędowe Biuro Wolfa, że a gitacya za oderwaniem wspomnianych obszarów znalazła silne poparcie Kuryi biskupiej w Warmii, która nie kryje swego zamiaru obwołan5a odrębnej Rzplitej półn. pruskiej pod prezydenturą biskupa Warmijskiego.

 

Biuro Wolffa zapewnia, że władze berlińskie wystąpią przeciw tym zamiarom równie energicznie, jak to się stało odnośnie do separatyzmu Nadrenii, w której to sprawie szef. delegacyi niem. w Spna Erzerger wystosował notę do rządu koalicyi, domagającej się zezwolenia na ściganie autorów nadreńskiego zamachu stanu, jako zdrajców państwa.

 

Odpowiedź koalicyi jest oczywiście odmowną.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 07-06-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.