Pogrzeb lotnika polskiego we Lwowie.

Pierwszy raz Lwów oddawał ostatnią posługę lotnikowi wojsk polskich. Na cmentarz Łyczakowski odprowadzono zwłoki poległego bohaterska śmiercią podpor. śp. Mieczyawa Motylewsktego. Zwłoki spoczęły na strojnym w zieleń i barwy narodowe aparacie. Poprzedzało je duchowieństwo, kompania honorowa i muzyka wojskowa. Za trumny postępowata rodzina, liczna grupa oficerów z bryg. Mączyńskim i tysięczne tłumy.

 

W ostatniej podróży to warzyszł poległemu na posterunku latawiec przybrany w żałobę, krążąc jak smutny ptak nieustannie ponad pochodem. Gdy trumnę składano w grobowcu rodzinnym, rozległy się salwy i zabrzmiało uroczyście „Jeszcze Polska" wśród łoskotu warczącego nizko nad ziemią aparatu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-05-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.