Mahometanie przeciw państwu żydowskiemu.

Berlin, 9 kwietnia „Times” donoszą: Mahometanie hinduscy, a więc poddani angielscy, wnieśli na ręce Balfoura marnował w sprawie przyszłości Turcyi, w którym witają przychylnie myśl nadania samodzielności narodom w obrębie Turcyi, robią jednakże pewne zastrzeżenia co do Armenii, a następnie piszą:

 

Co się zaś tyczy zamierzonego utworzenia państwa żydowskiego w Palestynie, to chcielibyśmy zaznaczyć; że gdyby konferencya pokojowa postanowiła utworzyć z tej prowincyj samodzielne państwo, to cały świat muzułmański wczułby się głęboko dotknięty, jeśliby go postawiono pod rządami innego władcy, niż muzułmańskiego, bez względu zresztą na formę przyszłego rządu. Nietylko bowiem Jerozolima jest ściśle związana z religią muzułmańską i muzułmańskiemi tradycyami religijnemi, ale cały kraj w ciągu XIX wieków pokrył się pomnikami muzułmańskiej wiary. Toteż zamiana go na państwo żydowskie, albo postawienie pod władzą żydowskich władców byłoby rzeczą najwstrętniejszą dla uczucia muzułmańskiego, zwłaszcza, że żydzi stanowią zaledwie siódmą część ludności Palestyny".

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-04-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.