Rozpaczliwe położenie Lwowa.

Lwów broni się jeszcze. Opasany żelaznym pierścieniem wojsk ukraińskich, zasypywany ogniem ośmnastocentymetrowyeh pocisków walczy ostatkiem sił. Drapieżne działa porywają gmach po gmachu, drążą głębokie leje na ulicach, gaszą żywoty ludy kie na okopach i w mieście. Na ul. św. Mikołaja granat rozszarpał troje ludzi. Siedm granatów runęło w sztab jednej z grup, rozlokowany w gmachu, przy jednej z ulic pryncypalnych. Przed teatrem granaty wyżłobiły trzy głębokie leje.

 

Mieszkańcy, szukający schronienia w piwnicach, cierpią głód, wodę zdobywają z narażeniem życia; ciemności nocy rozświetlają złowrogie błyski granatów i pękających bomb. żołnierz walczy ostatkiem sił. Skupia się cały w walce, nie dba ożycie, rzuca się na masy. On broni sprawy. Padając, duszę przesłania mu rozpacz — troska o los narodowej placówki.

 

A jeżeli się dowie, że oblegającym przybywa pomoc cofającej się armii ukraińskiej przed naporem dwu armii bolszewickich, jak donosi Biuro korespondencyjne ukraińskie?... Z zaciśniętych twardym uporem ust wyrwie się druzgocący głuchy okrzyk: zapomniano o nas!

 

Czyżby obrona bohaterska, bezprzykładni, prócz świetnej karty w historyi, nie mieli przynieść nic innego? — Czas nagli. Zbyt wielka odpowiedzialność spada na polskie społeczeństwo. Ratujcie Lwów! (Z. O. B.).

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-03-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.