Czesi wbrew umowie paryskiej nie chcą, ustąpić ze Sląska Cieszyńskiego.

Kraków, 10 lutego.

Rada Narodowa Ks. Cieszyńskiego komunikuje: Według zakomunikowanego prez. Paderewskiemu tekstu ugody polsko-czeskiej, winni Czesi wycofać swoje wojska z zajętego terenu polskiego, przyczem zarząd cywilny Obszaru podlegającego dotychczas Redzie Narodowej ma powstać w kach polskich.

 

Czesi występowali dotychczas zawsze w imieniu ententy i z jej imieniem na ustach wykonali ten zdradziecki najazd na Sląsk Cieszyński, Rozkaz koalicyi był dla nich niejako suprema lex, tak przynajmniej dotychczas twierdzili. Z drugiej strony ubolewali ciągle nad tern, że dwa bratnie narody zmuszone były stanąć na przeciw siebie z bronią w ręku i tej broni oddać rozstrzygnięcie tego, oo należałoby załatwić drogą pokojowego porozumienia.

 

Spodziewaliśmy się po tern wszystkiem, że naród czeski z radością do wiadomości przyjmie fakt, że za sprawą koalicyi przyszła do skutku ugoda, kładąca kres dalszemu rozlewowi knut Sądziliśmy, że Czesi ochłoną wreszcie ze swego szalu zdobywczego, i że opór ludu śląskiego, oraz krew czeskich żołnierzy, która tak obficie zlała pola skoczowskie, ochłodzą głowy polityków czeskich.

 

Ugodą paryską zyskali Czesi w części przynajmniej nagrodę za swoją zbrodnię. Tem więcej przeto sądziliśmy, że przystąpią Czesi bezzwłocznie do wypełnienia pierwszego warunku, t. j. do wycofania swoich wojsk. Tymczasem ozwę dni już upłynęło od ogłoszenia treści ugody, a o odwrocie Czechów nic nam nie wiadomo. Dochodzą nas tu wiadomości, które zdają się świadczyć o tem, że rząd czeski ugodę powyższą tłumaczy sobie tak, jakoby czeskie wojska miy pozostać ma linii obecnej aż do rozstrzygnięcia definitywnego granic przez konferencyę pokojową.

 

Byłoby to nietylko nieposłuszeństwem wobec konferencyj pokojowej i niedotrzwania umowy, podpisanej przez przedstawicieli republiki czeskiej, lecz co więcej, oznaczałoby to chęć wywołania dalszej walki krwawej, by bronią torować sobie drogę do dalszych zdobyczy. Ta powtórna napaść rozległaby się potężnem echem po wszystkich ziemiach Polski, jako pobudka do walki na śmierć i życie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-02-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.