Kościół w Czechach pod władzą ludu.

Doniosłe uchwały księży czeskich.

Praga, 7 lutego. Zgromadzenie 500 księży czeskich zajmowało się reformą kościelną. Po szczegółowej dyskusyj uchwalono rezolucyę następującą:

 

1. Obsadzenie duchownych urzędów niższego stopnia nie powinno odbywać się przez przełożoną duchowną władzę. Biskupi mają być mianowani przez ogół duchowieństwa i cywilne wiedze. Ta reforma stoi pod wpływem rosnącego ruchu husyckiego w Czechach).

 

2. We wszystkich czynnościach przy nabożeństwach ma być używany język macierzysty a nie łaciński. (Ta reforma zmierza do stworzenia Kościoła Narodowego.)

 

3. Celibat księży i biskupów będzie zniesiony. Konsystorz kościelny i wikaryat podlegają kontroli ludu. Księża i biskupi nie powinni nosić tonzury.

 

Rezolucyę tę podpisało nadto także 744 księży, którzy nie byli obecni na zgromadzeniu. O uchwale zawiadomiono telegraficznie Watykan.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-02-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.