Rewolucya w Berlinie

Monachium, 6. stycznia. BK, Korr. Hoffmann otrzymuje następujący komunikat o zajściach w Berlinie. Socyaliści większości rozrzucili dzisiaj rano olbrzymią ilość ulotników i wezwali robotników do strajku masowego. Zwolennicy rządu Ebert-Scheidemann zgromadzili się przed pałacem kanclerza Rzeszy. Scheidemann wygłosił krótkie przemówienie, w którem oświadczył, że rząd znajduje się wobec brzemiennych w skutki decyzyi. Rząd zamierza wezwać do obrony robotników i żołnierzy i uzbroić ich. Robotnicy zgromadzili się w alei Zwycięstwa.

 

Wiedeń, 6. grudnia. BK. O zajściach w Berlinie donoszą do ambasady niemieckiej telefonicznie o godz. 12. w południe:

 

Rząd Ebert-Scheidemann jest zdecydowany skończyć już raz z knowaniami grupy Spartakusa i ma w tym celu powołać wojsko z prowincyi. Na ulicach, przed pałacem kanclerza Rzeszy i urzędu spraw zagranicznych odbywają się na cześć rządu wielkie demonstracye socyalistów większości. Zwolennicy Spartakusa zgromadzili się również w większej liczbie w alei Zwycięstwa i w zwierzyńcu. Nie jest wykluczonem. że dzisiaj dojdzie jeszcze do starć między partyami.

 

Nowy Dziennik, 07-01-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.