Badenia grozi oderwaniem się od Berlina

(Telegram „Ilustr. Kuryera Codziennego”).

Berlin, 1 grudnia.

Telegr. Kompagnie” donosi z Karlsruhe, że „postępowe stronnictwo ludowe w Badenii” w imienin 123 grup miejscowych ogłosiło następujące oświadczenie:

 

Nie chcemy być niewolnikami Berlina. Nic chcemy czekać, aż nas Liebknecht za wzorem swych rosyjskich przyjaciół rzuci na pastwę śmierci głodowej. Badeńczycyi łączcie sie w walce z przyjacielem wewnetrznym, który jest w Berlinie. Naszem hasłem jest: Precz z Berlinem! Pruski militaryzm jest tyle wart, co pruski bolszewizm.

* * *

Tak woła rdzenny Niemiec w Badenii. A jak jest w Polsce, dla której dzisiaj jest rzeczą zupełnie jasną, że niemiecki militaryzm tesame zaborcze zamiary żywił wobec niej, co niemiecka republika!! W Badenii wołają: Precz z Berlinem! A co głosi dzisiejsza oficyalna Warszawa ?

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 03-12-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.