Rozdział Kościoła od państwa.

Od dni kilku krąży w prasie niemieckiej wiadomość, że obecny rząd pruski nosi się z zamiarem bezwzględnego przeprowadzenia rozdziału Kościoła od państwa. Przeciwko temu zamiarowi wystąpił już, jak wiadomo, arcybiskup koloński w imieniu biskupów pruskich z energicznym protestem. Z powodu tych pogłosek obecny kierownik ministeryum oświaty, socyalistyczny poseł Haenisch, telegrafuje do »Rheinische Zeitung«, co następuje: »Zaprzeczyć należy jak najenergiczniej pogłosce, jakoby ministeryum oświaty zamierzało za pomocą prostego dekretu niezwłocznie przeprowadzić rozdział Kościoła od państwa.

Zapewne że rychłe przeprowadzenie tego rozdziału należy do linii wytycznych naszej polityki i zapoczątkowano już pierwsze prace trzech wstępne w tym kierunku. Ale rozumie się samo przez się, że do prac tych złączonych z licznemi kwestyami natury finansowej. prawnej i ogólno-politycznej, zaproszeni także będą przedstawiciele Kościoła. Kończymy już narady przedwstępne z odpowiedzialnymi mężami zaufania duchowieństwa. I wybitnymi-profesorami prawa kościelnego. Dana więc jest wszelka gwarancya, że nie się nie stanie bez najlojalniejszego uwzględnienia odpowiednich interesów i uczuć tej części ludności pruskiej, która przywiązana jest do Kościoła. Wobec tego ludność katolicka nie ma najmniejszego powodu do zaniepokojenia

 

Dziennik Śląski, 30-11-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.