Rusini zabili we Lwowie przeszłe 60 osób.

Kraków, 6 listopada.

Znane już wiadomości o krwawych zajściach we Lwowie, osoby przybyłe ze stolicy kraju uzupełniaja następującymi szczegółami:

Zaskoczeni brutalnem wystapieniem Rusinów, Polacy jeszcze w ptek utworzyli

gwardyę polską,

 

liczącą 1500 osób, gdyż, na razie rozporządzano taka ilością karabinów. Gwardya polska nieustraszenie ścierała się z napastnikami. Na strzał odpowiadano strzałem. Padały ofiary.

Młodzież techniczna dostała się na ulice Leona Sapiehy i zawładnęła gmachem politechniki. Opanowane kilka gmachów zajętych przez Rusinów, w Lem pocztę i telegraf.

 

Przez całą sobotę walki trwały

w dalszym ciągu. Zachodnia część Lwowa była już w posiadaniu Polaków, gdy Rusini, mimo napływjącej pomocy z poza Lwowa, cofali się do wschodniej części.

 

Rusini wezwali pomocy Węgrów. Jednak batalion węgierski, w chwili, gdy Rusini chcieli go zmusić do przejścia na swoja stronę, odpowiedział im ogniem. Również Czesi nie chca, słyszeć o współdziałaniu z Rusinami, potępiając ich zachowanie. Tylko Niemcy anstryaccy pomagali Rusinom.

 

W niedzielę Polacy zajęli dworzec hotelowy około godz. 5 rano. Znajdujący się tam Rusini, którzy strzelali stamtąd z karabinów zwykłych i maszynowych, uciekli.

 

Pa walkach karabinowych, których widownia, były głównie Wały Hetmańskie i ulica Karola Ludwika, w niedzielę około południa nastopna przerwa w walkach i rokowania z Rusinami, które jednak nie doprowadziły do rezultatu.

 

W walkach na ulicach Lwowa zostało

zabitych 80 kilka osób

Polaków, Rusinów i Niemców.

 

Na oporne stanowisko Rusinów podczas rokowali z Polakami wpłynęły niewątpliwie wieści o zbliżaniu się ruskich band chłopskich, uzbrojonych w karabiny i rewolwery.

 

W kilka godzin jednak później otrzymano wiadomość, iż

angielskie wojska zbliżają się już do Stanisławowa,

gdzie Rusini objęli rządy. Należy mieć nadzieje. iż wojska koalicyi poskromią zapędy Rusinów i przywrócą porządek we wschodniej Galicyi.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 07-11-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.