Obrabowanie japońskiej ambasady.

Wiedeń, 4 sierpnia.

Jeden z inspektorów wiedeńskiej policyj spostrzegł 23 z. m. jak około godz. 4 po południu przed domem na placu Klemensa Hofbauera w dzielnicy Hermals, z wielkiego wozu zdejmowano liczne paki i wnoszono do sklepu cukierniczego K. Mayera. Pierwszem jego przypuszczeniem oczywiście było, że chodzi tu o jakąś akcyę paskarskiego handlu, tak częstą w obecnych czasach Porozumiawszy się przeto z organami policyjnemi, których obowiązkiem jest kontrola nad lichwą żywnościową, ud się w ich asystencyi do owego cukiernika.

 

Za wejściem policyi człowiek jakiś zajęty w sklepie wybiegi zeń szybko i wpadł do sąsiedniego domu. Uciekając przesadził dwa mury, co go przecież nie uchroniło od dostania się w ręce władz bezpieczeństwa. Uciekający, niejaki Haber, był pakierem mebli z zakładu spedycyjnego.

 

Następnie policya przeszukała przylegający do sklepu gabinet i znalazła w nim złożonych trzynaście wielkich pak, oraz kilka mniejszych, napełnionych drogocennemi dywanami, bielizną, makatami, jedwabnemi materyami, adamaszkami o wytwornych haftach, porcelaną, japońskiemi wazonami, szkatułkami i biżuteryami. Wszystkie te przedmioty nosiły na sobie niezaprzeczone cechy zamorskiego pochodzenia i były niezmiernie kosztowne.

 

Oprócz pochwyconego Habera w lokalu znajdował się tylko cukiernik Mayer, a w chwili wkroczepie policyi obaj rozbijali i wyładowywali paki. To też obu aresztowano niezwłocznie, a lokal opieczętowano. W kilka godzin pochwycono jeszcze dwie inne osoby, które usiłowały się dostać tam wiadomą sobie drogą przez mury i to, jako wspólnicy, ujęte zostały przez policyę. Przy jednej z nich znaleziono trzy klucze, które stały się zarazem „kluczami” do rozwiązania zagadki, każdy z nich bowiem zaopatrzony był kartką z napis sem „Magazyn przy Gardegasse".

 

Stwierdzono teraz, że klucze byty od magazynu spedytora Salzera, a którego ambasada japońska w 1914 r., wjeżdżając z Wiednia, złożyli całe swe umoblowanie, z czego część pewną wykradziono.

 

Zawartość pak znalezionych u cukeirnika Mayera oceniając conajmniej na ćwierć miliona koron, nie licząc znajdujących się tam bardzo cennych przedmiotów sztuki.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 06-08-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.