Jak państwo powinno chronić ludność przed puchliną głodową?

Wiedeń, 9 lipca.

Na zaproszenie generał-gubernatorstwa serbskiego wygłosił przed kilku dniami w Belgradzie znany internista, profesor niemieckiego uniwersytetu w Pradze r. dw. dr Jakach odczyt na aktualny temat: „W jaki sposób powinno państwo chronić ludność przed puchliną głodową?"

 

Prelegent zaznaczył, iż w roku 1917 zachorowało w Czechach 22.842 osób na puchlinę głodową, a śmiertelność wynosiła wówczas 4'5 procent; z tego przypadło na przemysłowe okręgi niemieckie 19.651 zachorowań, z pośród których było 5'22 procent wypadków śmierci; w czeskich okręgach rolniczych byto 3191 zachorowań, z czego 0'06 procent wypadków śmierci.

 

Dr Jakach podniósł, iż właściwe puchlina głodowa nie powinna się pojawiać, ponieważ państwo ma obowiązek troszczyć się o to, aby każdy mógł otrzymać niezbędną do utrzymania życia ilość kaloryi (minimum 1400, przy lekkiej pracy 1935, przy ciężkiej 2365 kaloryi).

 

Z tego wynika na przyszłość obowiązek państwa prowadzenia - celowej polityki aprowizacyjnej. Dawniej przygotowując się do wojny, gromadziło państwo wielkie ilości karabinów, armat i amunicyi; w przyszłości przede wszystkiem dbać musi o „zaopatrzenie" w środki żywności.

 

Państwo musi dbać w przyszłości o to, aby nieposiadający własnego majątku, albo też niezdolni do pracy z powodu choroby lub kalectwa obywatele otrzymywali na koszt państwa odpowiednią ilość pożywienia, niezbędną do do utrzymania zdrowai i sił do pracy.

 

Również obowiązkiem państwa jest troska, aby w jego krajach uprawione odpowiednią do liczby ludności ilość zboża, owoców strączkowych i jarzyn. Państwo także starać się powinno o taką organizacyę chowu bydła, aby ludność była dostatecznie zaopatrzona w mięso i tłuszcze.

 

Producenci powinni niezbędnych do wyżywienia ludności produktów dostarczyć po ustalonych przez państwo cenach w odpowiedniej ilości. Dopiero pozostała reszta zapasów może być wyłączoną z pod zajęcia i powstawianą wolnemu handlowi.

 

Państwo powinno wybudować wielkie spichrze na magazynowanie nadmiaru zboża w latach urodzaju. Te zapasy zboża możnaby w okrasie nieurodzaju rozdzielać między ludność, aby ją uchronić od głodu a strasznej klęski puchliny głodowej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-07-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.