Aresztowanie urzędników „Oezegu” za paskastwo.

Wiedeń, 4 lipca.

Policya wiedeńska otrzyrnała doniesienie, iż urzędnicy osławionego „Oezegu" prowadzą na szeroką skalę handel środkami spożywczymi, przy czym uprawiają podbijanie cen.

 

Wdrożone śledztwo wykryło, iż urzędnik „Oezegu" Wilhelm Herbert sprzedał kilku restauratorom 8.400 klg. ziemniaków po 2 K za kilogram. Ziemniaki te były przeznaczone dla urzędników „Oezesgu”, którzy mieli je otrzymywać na karty ziemniaczane po cenie 25 fiakrzy za 1 klg. Rozdział życia ziemniaków miał powierzony drugi urzędnik „Oezegu” Jerzy Hener, który twierdzi, iż nic nie wiedział o manpulaeyach Herberta.

 

Heuera i Herberta aresztowano pod zarzutem oszustwa i podbijania cen.

 

Równocześnie aresztowano kilku innych pośredników i odbiorców, którzy brali udział w tych transakcyach handlowych. U jednego z nich, niejakiego Silbermanna, znaleziono list, z którego wynika, iż aresztowani spólnicy ofiarowywali pewnemu kupcowi 3 wagony mąki po cenie 20 kor. za kilogram oraz 5.000 klg. tłuszczu po 54 kor, za 1 klg.

 

W toku śledztwa wykryto także, iż ten sam Silbermann imieniem spółki oferował pewnemu wielkiemu przedsiębiorcy kilka wagonów mąki po cenie 22 kor. za 1 klg. Silbermann w liście zastrzegł, iż z należącej się za mąkę sumy, on sam otrzyma 20.000 kor., kupiec Antoni Schimek 80.000 kor., reszta zaś w kwocie 480.000 kor., ma być przekazaną do „Żivnostenska Banka".

 

Silbermann i jego spólnicy, badani w śledztwie co do powyższej transakcyi, oświadczyli cynicznie, iż zawarte w liście Silbermanna szczegóły co do owej oferty w sprawie sprzedaży mąki, były żartem.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 06-07-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.