Echa rozruchów agrarnych w Monastersku.

Lwów. (Telefonem) O rozruchy agrarne odbyły się w lwowskim sądzie karnym dwie rozprawy. Jako oskarżeni stanęli Jewka Nadjak, Jewka Szumyło i Semko Djunyk z Monasterska. Dnia 2 kwietnia zebrał się tam tłum ludzi, liczący około 250 osób, uzbrojonych w koły i łopaty, aby strzec krzyża „swobody" przed rzekomem wprowadzeniem pańszczyzny. Wachmistrz żandarmeryi rozpędził tłum, przyczem Djunyk stawił opór. Potem zebrali się ludzie znowu koto chaty wójta i groząc mu podpaleniem i mordem zażądali od niego pieczątki gmin.

Szczególniej groziły mu obie Jewki. Wójt uląkłszy się groźby wydał pieczątkę. Djunyk zbrojny w grabie na wezwanie żandarmów nie chciał ich wydać, tak, że dopiero dwaj żołnierze przemocą musieli mu grabie odebrać. Wójt, który w śledztwie złożył zeznania obciążające obie oskarżono, twierdzi na rozprawie, że nie zwracał uwagi na cały ruch, gdyż jest przekonany, że pańszczyzna nie powróci. Sąd obie oskarżone skazał na jednotygodniowy areszt przeszkadzanie w urzędowaniu, a 70-let. Djunyka na trzy dni aresztu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 06-07-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.